Zainstalowana aparatura umożliwia testowanie projektowanych rozwiązań pod kątem ich efektywności, np.: jak rozwiązania ICT wpływają na poprawę zdobywania umiejętności podczas kształcenia stacjonarnego. Sieciowy charakter platformy, czyli połączenie laboratoriów poprzez sieć światłowodową, pozwala na przeprowadzanie testów na odpowiednio reprezentatywnej grupie.
Celem budowy laboratorium jest stworzenie sieci otwartych przestrzeni dla naukowców i przedsiębiorców, umożliwienie naukowcom, start-upom i MŚP projektowanie, wdrażanie, testowanie i sprawdzanie poprawności nowatorskich rozwiązań oraz umożliwienie badań nad ich weryfikacją oraz oceną przydatności tych rozwiązań ICT. A wszystko to w kontekście dynamicznego rozwoju społeczeństwa cyfrowego, z wykorzystaniem usług sieciowych nowej generacji.
W szczególności, laboratorium czwarte umożliwi np.: badania nad skutecznością nabywania kompetencji cyfrowych przez nauczycieli oraz stanów emocjonalnych z tym związanych. Biorąc pod uwagę skutki pandemii oraz długotrwałej izolacji, a tym samym koszty społeczne i psychiczne jakie ponieśliśmy jako społeczność, a także zmiany jakie na stałe wpisały się w sposób nauczania czy pracy, prowadzenie badań nad skutecznością edukacyjną nowoczesnych metod nauczania, narzędzi i produktów, a w szczególności oceny i walidacji umiejętności nabywanych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, wydaje się być kluczowe. Umożliwia bowiem badania nad atrakcyjnością technologicznych narzędzi edukacyjnych oraz badania nad oceną zaangażowania i motywacji uczniów.
Laboratoria wyposażone zostaną w programowo-sprzętową platformę badawczą do zbierania i analizy danych biometrycznych z urządzeń takich jak eye-trackery, GSR, EEG czy moduły analizy emocji w oparciu o obserwację twarzy badanego. Platforma pozwali między innymi na zintegrowane zbieranie danych biometrycznych z zainstalowanych w przestrzeni laboratoriów sensorów, takich jak: wspomniane eye-trackery, czepki EEG, bransoletki biometryczne, sensory GSR, urządzenia do analizy mimiki i emocji użytkownika.
Poza tym równocześnie ze zbieraniem danych w czasie rzeczywistym możliwa będzie analiza i prezentacja on-line wszystkich danych zbieranych przez oprzyrządowanie. Zapewnienie interfejsu programistycznego dla eksportu w czasie rzeczywistym wszystkich zbieranych w systemie metryk, pozwoli na synchronizację względem globalnego czasu wszystkich zbieranych danych (ang. Time stamping).
Gabriela Jelonek