PIONIER odmieniany był niemal przez wszystkie przypadki na łamach dziennika regionalnego, portalu informacyjnego oraz radia.
Już 12 września na internetowych łamach “Głosu Wielkopolskiego” w dziale Strefa Biznesu ukazał się artykuł, w którym dr inż. Maciej Stroiński tłumaczył czym są PCSS i PIONIER. Artykuł w papierowej wersji ukazał się kolejnego dnia.
– Jak wyjaśnia dr inż. Maciej Stroiński, przewodniczący Komitetu Sterującego ds. Rozwoju PCSS, PIONIER powstał z pytania “Co dalej?”, które było na ustach wszystkich pracujących w PCSS przed wejściem w XXI wiek – przeczytać można na łamach “Głosu Wielkopolskiego”.
13 września portal informacja-lokalna.pl opublikował tekst o obchodach 30-lecia PCSS i 20-lecia PIONIERa.
– PIONIER powstał jako program rozwoju infrastruktury informatycznej nauki na następne 5 lat. Budowa infrastruktury przebiegła sprawnie, a w 2003 roku oddano do użytku pierwsze 2600 km kabli światłowodowych. Obecnie liczba ta wynosi już prawie 11 000 km, z czego 6 843 km zlokalizowane jest w Polsce, a 4 080 km poza granicami kraju – przeczytać można w tekście.
Nazwy PCSS i PIONIER pojawiły się także na antenie Radia Poznań, które 13 września w przedpołudniowym serwisie informacyjnym poinformowało słuchaczy o jubileuszach.
– Początkowo zadaniem centrum było koordynowanie pracy superkomputerów wykorzystywanych na poznańskich uczelniach. W kilka lat PCSS doprowadziło do stworzenia pilotażowej sieci POL-34, która pozwalała na łączenie ośrodków naukowych z różnych miast. Obecnie to krajowa sieć PIONIER – wyjaśniał na antenie radiosłuchaczom redaktor Krzysztof Polasik.
https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/30-lat-superkomputerow-w-poznaniu
oprac. Magdalena Baranowska-Szczepańska