Kategorie
#Ludzie: W agendzie Prezydium

Podsumowanie lecia

PIONIER News, 09.2023, #025

Pamiętajmy, że umowę Konsorcjum podpisaliśmy w Kazimierzu Dolnym w dniu 25.11.2003 roku po oddaniu do użytku pierwszych 2600 km sieci światłowodowej PIONIER, a władze (Prezydium Konsorcjum PIONIER) ukonstytuowały się na posiedzeniu w Poznaniu w dniu 4.03.2004 roku.

Te 20 lat to znaczący okres wyzwań, a także przygody zawodowej w historii Jednostek Wiodących powoływanych w latach 1990-1997. Był on poprzedzony „docieraniem się” przy budowie i eksploatacji sieci POL-34/622 oraz realizacji programu PIONIER. Przybliżyliśmy sobie ten czas filmem „20 lat Konsorcjum PIONIER”, zaprezentowanym na otwierającej Konferencję sesji okolicznościowej.

Niezwykle ważnym fragmentem tego filmu są napisy końcowe, w których Jednostki Wiodące wymieniają swoich pracowników związanych z działaniami wokół PIONIERa. Jest ich ponad 470. To armia specjalistów, których praca zbudowała dzisiejszy obraz ekosystemu komunikacyjno-usługowego PIONIER/MANy i zapewniła jego sukces. Tego dorobku nie można zmarnować. Trzeba go pomnażać.

Wokół refleksji „past for future” sformułowano program trzech sesji konferencji. Wystąpienia na tych sesjach uwidoczniły gotowość PIONIERowego środowiska do kreowania w następnych latach intensywnego rozwoju innowacyjnych usług dla nauki, gospodarki i społeczeństwa, oferowanych przez infrastrukturę informatyczną nauki.

Klamrą spinającą obchody 20-lecia Konsorcjum PIONIER i 30-lecia powstania PCSS (lidera Konsorcjum PIONIER) była msza św. w Katedrze Poznańskiej koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego w intencjach dziękczynno-błagalnych za żywych i zmarłych, w tym śp. Małgorzaty Kozłowskiej i śp. Mścisława Nakoniecznego. Swą homilię Ksiądz Arcybiskup poświęcił nauczaniu Kościoła w zakresie potencjalnych dobrodziejstw, ale i zagrożeń związanych z wykorzystaniem technologii informacyjnych.  Na zakończenie prof. Jan Węglarz podziękował Arcybiskupowi Gądeckiemu za życzliwość i wsparcie dla  PCSS w całym okresie jego pasterzowania w Archidiecezji Poznańskiej i wyraził nadzieję, że nasi następcy będą kontynuować wysiłki zmierzające do tego, by rozwój technologii informacyjnych nie przyczyniał się do duchowego regresu ludzkości, a wręcz przeciwnie – do jej prawdziwie zrównoważonego rozwoju.

Dziękujemy wszystkim za ich zaangażowanie, entuzjazm i uczestnictwo w uroczystościach jubileuszowych.

Jan Węglarz, Maciej Stroiński, Cezary Mazurek, Krzysztof Kurowski, Robert Pękal