Kategorie
#Technologie: Szlakiem PIONIERa

Z PIONIERem w las!

PIONIER News, 02.2024, #030

PIONIER w swej wędrówce po Polsce penetruje trzy parki narodowe, a także przebiega w pobliżu siedmiu kolejnych.

Wyjątkowe ekosystemy przyrodnicze od lat obejmowane są szczególną ochroną. Kwintesencją tej ochrony są obszary parków narodowych, zachowujące środowisko przyrodnicze w swej pierwotnej formie, podkreślając jego naturalne walory. Obszary parków, to w przeważającej części, tereny leśne, ale też wodne czy bagienne (np. Biebrzański Park Narodowy) o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, kulturowym, społecznym, naukowym i edukacyjnym. Występujące tam bogate spektrum flory i fauny dostarcza nam niezapomnianych wrażeń dzięki możliwości obserwacji w urzekającym krajobrazie, stanowiąc też interdyscyplinarną bazę badawczą, poszerzającą naszą wiedzę o otaczającym świecie i procesach w nim zachodzących.

W Polsce utworzono dotąd 23 parki narodowe, a trwają prace nad utworzeniem kolejnych – na Pogórzu Przemyskim powstać ma Turnicki Park Narodowy, a w pasie przygranicznym, w okolicach Gryfina i Szczecina, Park Narodowy Dolnej Odry.

PIONIER w swej wędrówce po Polsce penetruje trzy z nich (Biebrzański, Wigierski, Wielkopolski) i przebiega w pobliżu siedmiu kolejnych (Narwiański, Kampinowski, Świętokrzyski, Roztoczański, Ojcowski, Słowiński oraz Ujście Warty). To efekt wcześniejszych prac koncepcyjnych jak i uwarunkowań lokalizacyjnych, określających prawne aspekty położenia infrastruktury linii  światłowodowych.

Linie światłowodowe sieci PIONIER zlokalizowane w takich obszarach dają specjalne możliwości budowania unikalnych narzędzi i metod badawczych w zakresie komunikacji, telemetrii czy detekcji, charakteryzując się niskimi kosztami, niezawodnością i bezpieczeństwem. To szansa na budowanie współpracy wokół cennych inicjatyw badawczych.

Z tą myślą wkraczamy w nowy cykl podróży z PIONIERem po parkach narodowych rozpoczynając go mapą obrazującą położenie parków na mapie PIONIERa.

Pobierz (PDF, 470KB):

Krzysztof Kołat