Kategorie
#Technologie: Aktualności

Nasze systemy na TOP-ie

PIONIER News, 05.2024, #033

ISC High Performance (The Event for High Performance Computing, Machine Learning, Data Analytics and Quantum Computing) uznawana jest za największą konferencję poświęconą zagadnieniom HPC w Europie. Wydarzenie, organizowane na wiosnę corocznie od 1986 roku, nazywane jest także europejskim odpowiednikiem amerykańskiego Supercomputingu.

W trakcie konferencji, odbywającej się w dniach 12-16 maja w Hamburgu, ogłoszone zostały listy TOP500 i Green500 – będące zestawieniem najszybszych i najbardziej efektywnych energetycznie komputerów HPC na świecie, a także lista IO500 – która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych dla systemów HPC i centrów danych.

Na liście TOP500, najszybszych superkomputerów, znalazło się aż osiem polskich maszyn:

  • Helios GPU (ACK Cyfronet AGH) zajął 55. miejsce,
  • Proxima (PCSS) – 76. miejsce,
  • Lem (WCSS) – 80. miejsce,
  • Kraken-Fregata (CI TASK) – 154. miejsce,
  • Athena (ACK Cyfronet AGH) – 177. miejsce,
  • Altair (PCSS) – 250. miejsce,
  • Helios CPU (ACK Cyfronet AGH) – 305. miejsce,
  • Ares (ACK Cyfronet AGH) – 442. miejsce.

Najszybsza polska maszyna Helios posiada 35 PFLOPS teoretycznej mocy obliczeniowej, ponad 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej i 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność niemal 2 TB/s.

Podium rankingu należało do komputerów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych: Frontier, Aurora i Eagle. Najwyżej lokowany komputer europejski zajął miejsce 5. i jest to znajdujący się w Finlandii LUMI. Co ciekawe, najszybszy chiński komputer znalazł się dopiero na pozycji 13. i jest to Sunway TaihuLight z Wuxi.

W konkursie IO500 na wysokim 8. miejscu w kategorii “10 Node Production List” znalazł się system przechowywania danych dla HPC w PCSS, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której jest obecny od listopada 2023.

Pełne listy rankingowe:

Agnieszka Wylegała