Komisja Europejska z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiącego kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie.
Uruchomiona w kwietniu 2024 r. platforma EOSC EU Node udostępnia od teraz kluczowe dla środowiska naukowego funkcjonalności, umożliwiające:
- Wyszukiwanie i korzystanie z dziesiątek milionów publikacji naukowych, danych i oprogramowania.
- Dostęp do usług i narzędzi infrastruktur badawczych, dostawców technologii, wiodących klastrów obliczeniowych i nie tylko.
- Korzystanie ze zintegrowanych obliczeń, przechowywania danych, a także darmowych interaktywnych narzędzi do współpracy, aplikacji i usług.
- Tworzenie zespołów, kooperację oraz wykorzystanie w praktyce zasad Otwartej Nauki, dających dostęp do szeregu narzędzi, usług i zasobów zaprojektowanych w celu usprawnienia i ulepszenia prac badawczych.
Platforma wspiera użytkowników na każdym etapie cyklu życia badań, promując większą współpracę i innowacyjność w społeczności naukowej Europy.
Pełne wdrożenie węzła EOSC EU Node obejmuje uruchomienie kompletnego zestawu usług, które rozwiązują kluczowe problemy pracy badawczej, umożliwiając przy tym użytkownikom wydajną pracę w środowiskach intensywnie wykorzystujących dane naukowe. Wśród dostępnych narzędzi znajdują się:
- Masowy transfer danych: bezproblemowe przenoszenie danych do środowisk wykonawczych intensywnie wykorzystujących dane.
- Duży transfer plików: usprawnienie przesyłania dużych plików online z dodatkowym bezpieczeństwem i integralnością.
- Maszyny wirtualne: elastyczne projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów, przy jednoczesnym zapewnieniu powtarzalności.
- Platforma kontenerów w chmurze: wdrażanie skalowalnych, natywnych dla chmury aplikacji kontenerowych.
- Interaktywne notatniki: tworzenie i udostępnianie dokumentów z wykonywaniem kodu w czasie rzeczywistym.
- Synchronizacja i udostępnianie plików: włączanie automatycznej synchronizacji plików i bezpiecznego udostępniania między lokalizacjami i zespołami.
Wymienione usługi nie tylko ułatwiają współpracę międzynarodowych zespołów, ale także umożliwiają badaczom pracę z danymi na dużą skalę, opracowywanie zaawansowanych symulacji i wykonywanie złożonych obliczeń — wszystko w bezpiecznym i wysoce zintegrowanym środowisku.
Zgodnie z misją promowania Otwartej Nauki, EOSC EU Node jest pierwszym europejskim węzłem powstającej Federacji EOSC, którą tworzyć będzie sieć połączonych ze sobą autonomicznych węzłów, działających w oparciu o wspólne standardy, polityki oraz dobre praktyki. EOSC EU Node jest również zaproszeniem dla zespołów naukowych z całej Europy, znanych jako Współtwórcy w ekosystemie EOSC EU Node, do dzielenia się swoimi danymi, oprogramowaniem, usługami oraz narzędziami i współtworzenia bogatego ekosystemu zasobów dostępnych za pośrednictwem platformy.
Dzięki uruchomieniu tych usług współtwórcy mogą od teraz uzyskać dostęp do najważniejszych funkcjonalności „as a Service” i wykorzystać nowoczesną infrastrukturę EOSC do własnych projektów. To federacyjne podejście do udostępniania zasobów jest kluczowym elementem EOSC EU Node, tworzącym połączone i otwarte na współpracę środowisko badawcze.
Węzeł EOSC EU Node wciąż się rozwija, stąd zachęca się użytkowników i współpracowników do wspólnego tworzenia platformy — nie tylko poprzez korzystanie z jej usług, narzędzi i zasobów czy udostępniania danych, ale także poprzez dzielenie się spostrzeżeniami i przekazywanie opinii za pośrednictwem User or Technology Forum – forum udostępnionego społeczności EOSC EU Node. Przyszłe aktualizacje wprowadzą dodatkowe funkcjonalności, co jeszcze bardziej zwiększy zdolność naukowców w całej Europie do dokonywania przełomowych odkryć. Węzeł EOSC EU Node pozostaje zaangażowany we wspieranie europejskiej społeczności badawczej w misji przyspieszenia postępu naukowego i innowacji poprzez Otwartą Naukę.
Za implementację oraz utrzymanie dostępnych na platformie EOSC EU Node zaawansowanych usług odpowiedzialny jest główny wykonawca – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Z pomocą podwykonawców: Safespring, Owncloud, Nordunet, Cesnet i EGI, PCSS będzie dalej rozwijał platformę o nowe funkcjonalności, które wspierać będą zespoły badawcze z całej Europy w ich pracy naukowej. Ogłoszone podczas EOSC Symposium w Berlinie oficjalne uruchomienie platformy stanowi zwieńczenie wielomiesięcznej, ciężkiej pracy nad urzeczywistnieniem idei Otwartej Nauki w Europie.
Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z nowo uruchomionymi usługami, odwiedź stronę internetową węzła EOSC EU Node.