Technologie kwantowe, nie tylko do rozwiązań informatycznych, ale przede wszystkim w cyberbezpieczeństwie, są dzisiaj ogromnie ważne. Dlatego na Politechnice Poznańskiej powstanie Centrum Nowych Technologii i Innowacji.
– Naszym marzeniem było stworzenie Centrum i przede wszystkim też hubu kwantowego, który może być domeną naszą i instytucji, które otaczają Politechnikę Poznańską. Wykorzystując sieć internetową PIONIER, będziemy połączeni z najlepszymi ośrodkami europejskimi po to, żeby konkurować gospodarczo – podkreślił na konferencji prasowej rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.
Politechnika Poznańska jest jedną z najlepszych uczelni zajmujących się sztuczną inteligencją, a wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym pracuje nad cyberbezpieczeństwem. Stworzenie Centrum Nowych Technologii i Innowacji ma pozwolić na rozwój technologii i konkurencyjności polskiej gospodarki we współpracy z państwami sąsiadującymi.
W Centrum będą rozwijane też inne specjalności, w tym m.in. z dziedziny energetyki odnawialnej czy energetyki jądrowej.
– Będzie to też miejsce do generowania start-up’ów i innowacyjnych technologii, spółek celowych. Ma to być miejsce komercjalizacji transferu technologii. Jako jedna z nielicznych wiodących uczelni w Polsce takiego Centrum nie mieliśmy – zaznaczył prof. Jesionowski.
Nowe Centrum ma podnieść też atrakcyjność i jakość nauczania na politechnice. Później natomiast sprawić, by najzdolniejsi absolwenci mogli w kolejnych latach rozwijać się dalej i wprowadzać swoje produkty na rynek.
Budynek Centrum Nowych Technologii i Innowacji jest już projektowany, ma być zlokalizowany obok nowego rektoratu. Budowa Centrum – od momentu rozpoczęcia prac budowlanych – ma potrwać około dwóch lat. Otwarcie planowane jest na przełom 2026 i 2027 roku.
Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 220 mln zł. Premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję o przekazaniu obligacji Skarbu Państwa o łącznej wartości 120 mln zł na budowę obiektu.
Oprac. Gabriela Jelonek