– Nauka jest nie tylko uczniem rozumu, ale także romansu i pasji – powiedział kiedyś znany brytyjski fizyk i matematyk Stephen Hawking. Pasja, także ta pozanaukowa, codzienna, rozumiana jako zwykłe hobby, to dla wielu naukowców niezwykle istotna część ich życia. Jest często ucieczką, daje wytchnienie. Malarstwo, argentyńskie tango, a może warzenie piwa?
Na co dzień jest architektem, pracuje na Politechnice Białostockiej. Kiedy chce uciec od zgiełku dnia codziennego, zanurza się w świat wypełniony barwami, światłem i odcieniami – w swojej pracowni. Dr inż. Sławomir Wojtkiewicz jest pracownikiem Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska, ale jego największą pasją jest malarstwo. Z kadrów wydobywa się swoisty, tajemniczy, wręcz oniryczny nastrój. Zdaje się, że to właśnie piękny, drewniany dom, w którym wychował się nasz bohater, położony wśród starych wiśni i jabłoni, skłania nie tylko do refleksji, ale także przynosi natchnienie…
Zobacz: https://pionier.tv/wideo/nienaukowe-pasje-naukowcow/malowany-swiat/
W każdym odcinku „Nienaukowych pasji naukowców” spotkamy bohaterów, którzy w samotności oddają się swojemu hobby. Tylko oni i ich pasja. Tym razem będzie inaczej. Z dr. inż. Marcinem Głowackim z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz z jego partnerką przenosimy się do Argentyny. Wszystko za sprawą pasji do tańca, wywodzącego się z Ameryki Południowej. Tango argentyńskie to wielka życiowa pasja i przygoda – jak górska droga, która wciąż jest wyzwaniem – nigdy nie wiadomo co czeka za zakrętem i kogo na tej drodze się spotka. Ja spotkałem wielu wspaniałych i życzliwych ludzi, doznałem wiele wzniosłych wrażeń i emocji – przyznaje nasz bohater. Zapraszamy do tanga!
Zobacz: https://pionier.tv/wideo/nienaukowe-pasje-naukowcow/w-kregu-tanga-argentynskiego/
Nawarzyłeś sobie piwa, to musisz je teraz wypić. To powiedzenie wprost idealnie pasuje do pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do początku XX wieku, kiedy obrzędy górnicze w Polsce w znacznym stopniu kształtowane były przez krakowską Akademię i jej absolwentów, pracujących w kopalniach. Jedną z kultywowanych do dziś tradycji są karczmy piwne, w których naukowcy z uczelni spotykają się przy kuflu. Spożywany przez nich złoty trunek powstaje w pierwszym browarze górniczo-hutniczym, działającym przy polskiej uczelni. Dzięki kamerze PIONIER.TV możemy zajrzeć prosto do kadzi…
Zobacz: https://pionier.tv/wideo/nienaukowe-pasje-naukowcow/browar-gorniczo-hutniczy/
Agnieszka Wylegała