Wśród uczestników konferencji byli dr inż. Norbert Meyer i Tomasz Parkoła, przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – lidera Konsorcjum PIONIER.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony był rozwiązaniom RDM (zdalne zarządzanie urządzeniami), które dotyczą cyklu życia danych badawczych. Dodatkowo można było spotkać się twarzą w twarz z niektórymi innowatorami w tej dziedzinie. Nowym elementem tegorocznej konferencji było zaproszenie do prezentacji wybranych specjalistów, którzy mogli przedstawić swoje rozwiązania szerokiej publiczności.
– To była prezentacja z perspektywy DARIAH-PL o tym jak korzystamy i współpracujemy z innymi infrastrukturami badawczymi w kontekście realizowanego projektu DARIAH-KPO. Dostaliśmy zaproszenie od współorganizatora konferencji, Cyprus Institute. Podczas naszej sesji doświadczeniami wymieniali się zarządzający cyfrowymi infrastrukturami badawczymi i „użytkownicy”. Miało to pokazać, kto z czego korzysta, jakie są możliwości współpracy i co można usprawnić – podkreśla Tomasz Parkoła z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS.
Na konferencji EUDAT pojawił się też panel dotyczący postępów Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) we wspieraniu cyklu życia danych badawczych FAIR. Był to przegląd ostatnich wydarzeń w EOSC i Federacji EOSC.
Z ramienia PCSS, które jest głównym wykonawcą rozwoju i utrzymania EOSC EU NODE, cele i funkcjonalność pierwszego europejskiego węzła EOSC przedstawił dr inż. Norbert Meyer, skupiając się na praktycznych informacjach np.: jak dodawać nowe usługi (onboarding) i jak zwiększać federację poprzez dodawanie nowych węzłów krajowych (enrollment).
– Podczas tej prezentacji przedstawiono informacje na temat podstawowych i zarządzanych usług EOSC EU NODE, operacji, zarządzania, polityki i zgodności, wartości dodanych zaangażowania w EOSC-A, projektów powiązanych z EOSC i obecnie wdrożonego EOSC EU NODE – mówi dr inż. Norbert Meyer, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
W trakcie debaty wyraźnie wybrzmiało, że konieczne jest wspieranie Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) również na poziomie krajowym, a ilość i jakość danych są cechami kluczowymi do ich wykorzystania w metodach AI.
Drugi i trzeci dzień konferencji były poświęcone holistycznemu spojrzeniu na szybko zmieniający się krajobraz cyfrowy. Tematy takie jak otwarta nauka, przestrzenie danych, połączenie z HPC i obsługa danych wrażliwych, zostały poruszone na sesjach dotyczących rozwoju na poziomie europejskim.
Konferencja odbyła się w dniach 3-5 grudnia w Karlsruhe w Centrum Sztuki i Mediów, w okolicach jarmarków bożonarodzeniowych. Więcej informacji na stronie https://eudat.eu/events/conferences/eudat-conference-2024 .
Gabriela Jelonek