Połączenie typu pathfinder link pomiędzy Brunszwikiem (Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Niemcy) a Poznaniem (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Polska) zostało zrealizowane w kooperacji sieci GÉANT oraz sieci PIONIER. Sama instalacja przebiegła bardzo sprawnie i zakończyła się zaledwie tydzień po udostępnieniu włókien po stronie niemieckiej.
Połączenie pomiędzy niemieckim narodowym instytutem metrologicznym (PTB) a PCSS zostało zainstalowane na parze włókien światłowodowych udostępnionych przez sieć PIONIER na terenie Polski (~270 km) oraz wydzierżawionych przez sieć GÉANT na terenie Niemiec (~420 km). Łącznie link ten ma długość aż 690 km i posiada 10 punktów wzmocnienia sygnału ILA (2 x 10 wzmacniaczy dwukierunkowych). W linii został użyty jeden regenerator systemu ELSTAB do transferu czasu (1PPS) i częstotliwości RF (10 MHz). Natomiast połączenie do transferu nośnej optycznej udało się zrealizować bez dodatkowych punktów regeneracji sygnału. Obydwa typy transmisji są przesyłane tym samym włóknem światłowodowym. Do realizacji tego linku użyte zostały urządzenia transmisyjne dostarczone przez PCSS, a opracowane i wyprodukowane w Polsce przy współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej i PCSS.
Realizacja tego projektu możliwa była dzięki aktywnemu wsparciu sieci GÉANT oraz licznej grupie osób stowarzyszonych w ramach różnych projektów europejskich, dotyczących światłowodowego transferu T/F – to dzięki ich zjednoczeniu i zaangażowaniu wytworzona została masa krytyczna, niezbędna do rozpoczęcia budowy sieci o ogólnoeuropejskim zasięgu.
Ze strony AGH swój olbrzymi wkład wnieśli Przemysław Krehlik, Łukasz Śliwczyński, Łukasz Buczek oraz Jacek Kołodziej, wdrażając nowatorskie pomysły z dbałością o najwyższą jakość projektowanych rozwiązań. W projekt zaangażowany był również zespół z PCSS pod kierownictwem Artura Binczewskiego.
Na koniec (w formie wykresu) publikujemy wynik krótkiej ewaluacji linku PCSS->PTB->PCSS (2×690 km). Więcej szczegółów i wyników zostanie przedstawionych na spotkaniu SIG-TFN, które odbędzie się 16 i 17 października w Amsterdamie.
Krzysztof Turza