Osiemnaście lat działalności sieci Pionier to idealna okazja do tego, by podsumować i ocenić, ale także, by spojrzeć przed siebie i zrobić plany na przyszłość. Warto o tym pisać i mówić. I właśnie z takim przesłaniem oddajemy dziś do Państwa rąk (a raczej oczu) pierwszy numer newslettera PIONIER News. W comiesięcznym cyklu chcemy przybliżać wartościowe treści, dzielić się opiniami, publikować istotne dane oraz prezentować ważne rozmowy i felietony. Zapraszamy do współtworzenia treści, z których wszyscy Użytkownicy będą mogli czerpać korzyści.
Pionierski numer newslettera zbudowaliśmy tak, by pokazać nieco historii, ale i otworzyć się na nowe. Na początku zaprezentujemy krótkie słowo od Przewodniczącego Konsorcjum, prof. dra hab. inż. Kazimierza Wiatra. Z kolei w premierowym odcinku cyklu "Trzy pytania do..." przedstawimy dziś interesującą rozmowę o przeszłości i przyszłości sieci nowej generacji z prof. dr. hab. inż. Janem Węglarzem oraz dr. inż. Maciejem Stroińskim. O tym, jak będzie funkcjonować nasz nowy newsletter i jaka jest jego rola opowie Damian Niemir.
3 marca 1999 roku doszło do podpisania umowy z MAN-ami - co było przed i co zdarzyło się potem? O tym pisze dziś w nietuzinkowej kartce z kalendarza Katarzyna Siudzińska. Krzysztof Kołat w artykule pod tytułem Infrastruktura techniczna sieci czyli PIONIER “od kuchni” przybliża nam tajemnice, w których możemy się odnaleźć, ale do których nie mielibyśmy na co dzień dostępu. Warto więc przeczytać! A dla tych Użytkowników, którzy zamiast liter wolą obrazy, mamy materiał Agnieszki Wylegały o tym, co można obejrzeć na www.pionier.tv.
PIONIER wspiera także nauczanie zdalne i pracę online. Gabriela Jelonek wraz z Marcinem Dąbrowskim przybliżają dziś działanie systemu wideokonferencyjnego eduMEET. Ten, kto z Państwa jeszcze nie korzystał, powinien tam zajrzeć i przekonać się, jak łatwo i wygodnie, można spotkać się w wirtualnym pokoju.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć, realizowanych obecnie w ramach Konsorcjum PIONIER, jest projekt infrastrukturalny PIONIER-LAB. Wojciech Bohdanowicz przybliża dziś jego szczegóły wraz z mapą laboratoriów!
Na koniec publikujemy kontakty do jednostek MAN i KDM oraz podajemy adres do redakcji, w której czekamy na wszystkie opinie, uwagi, pomysły i inicjatywy, które możemy podjąć i napisać w kolejnych wydaniach newslettera.
Z życzeniami miłej lektury,
Magdalena Baranowska-Szczepańska