W ostatnich latach cyfryzacja przestaje być postrzegana jako odrębny obszar działalności państwa czy sektor gospodarki. Coraz częściej dostrzegany jest jej horyzontalny charakter, oddziałujący na niemal wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa, państwa i gospodarki. I taki właśnie charakter – ponadsektorowy – ma przybrać Strategia Cyfryzacji Państwa, w ramach której podpisano w Krakowie i Poznaniu umowy wsparcia w rozwijaniu najnowszych technologii.
– Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość – powiedział podczas prezentacji Strategii wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Polska strategia wpisuje się zatem w rosnące znaczenie cyfryzacji, która jest priorytetem Unii Europejskiej. Plan na kolejne 10 lat obejmuje każdą sferę funkcjonowania państwa oraz przedsiębiorstw.
W realizację planów Strategii włączył się także PIONIER, który od ponad 20 lat stanowi forpocztę zmian w dziedzinie cyfryzacji i informatyzacji społeczeństwa, zapewniając dostęp do e-Infrastruktury i usług na światowym poziomie.
Pod koniec października podpisano umowy na wsparcie w ramach Strategii. W ramach jednej z nich rozpocznie się realizacja projektu budowy fabryki sztucznej inteligencji, która powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Krakowski superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej, by z czasem dołączyć do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską.
W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym wsparte zostanie natomiast tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
Warto wspomnieć, że w lipcu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło współfinansowanie zakupu pierwszego komputera kwantowego dla Polski – EuroQCS-Poland. Komputer zostanie zainstalowany w PCSS i rozpocznie działalność w połowie 2025 roku. Będzie dostępny dla naukowców, przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy, co umożliwi prowadzenie badań i zastosowanie technologii kwantowych na szeroką skalę.
Agnieszka Wylegała