Kategorie
#Ludzie: Aktualności

Polak, Duńczyk… konferencje robią razem

PIONIER News, 09.2022, #014

Po sukcesie wspólnej realizacji na TNC16 w Pradze zaskakiwaliśmy wspólnie nowymi pomysłami w austriackim Linz (GÉANT TNC17), norweskim Trondheim (GÉANT TNC18), duńskim Helsingor (NORDUnet NDN 2018) i estońskim Tallinie (GÉANT TNC19). Przerwa pandemiczna nie pozwoliła nam na realizacje w 2020 roku, ale już w następnym, 2021, połączyliśmy zdalnie studia z Poznania i Amsterdamu by zrobić TNC21.

W czerwcu tego roku udało się wrócić razem do Triestu (GÉANT TNC22), by trzy miesiące później, we wrześniu znów połączyć swe siły przy obsłudze konferencji NORDUnet NDN 2022 w islandzkim Reykjaviku.

 

Przepis na wspólny sukces jest prosty. Zawsze chodzi o to, żeby do profesjonalnego sprzętu i profesjonalnej obsługi dodać coś nowatorskiego, zaskakującego, łączącego sposób prezentacji z widowiskiem. To trochę tak, jak w galerii dzieł sztuki: niektóre zdobione ramy warte są równie wiele, co obrazy w nich zamknięte…

Czasem można zaskoczyć światłem, dźwiękiem, utworem wykonanym na żywo z udziałem zdalnych muzyków. Czasem kilkoma ekranami, na których w trakcie konferencji pojawiają się dodatkowe informacje. Czasem, kiedy wspominamy Tallin, brak jednej dużej sali na otwarcie konferencji nie jest przeszkodą, kiedy wymyśli się wirtualne połączenie ich na żywo i prowadzenie imprezy z dwóch scen jednocześnie. A czasem sala pozwala na to, by umieścić w niej ekran o łącznej powierzchni 267 m² i wyświetlać na nim konferencyjne prezentacje. A czasem całą konferencję trzeba po prostu przenieść do Internetu…

 

Choć niekoniecznie musi to być zawsze walka na wielkość. Tak jak konferencje GÉANT TNC to swego rodzaju widowisko i święto międzynarodowej społeczności, tak konferencja NDN ma zupełnie inny, kameralny charakter, choć i tak zwykle uczestniczy w niej blisko 300 osób. Dla ekipy technicznej wyzwaniem jest stworzenie jak najlepszego klimatu, także dla takiej konferencji, na którą nie można spakować ciężarówek sprzętu, dojechać na miejsce i korzystać z własnych zasobów. Czasem, jak w Reykjaviku, trzeba to zrobić mając w plecaku komplet laptopów z oprogramowaniem i korzystać z zastanego na miejscu sprzętu, by stworzyć jak najlepszy efekt końcowy.

Razem z organizatorami planujemy wydarzenia dużo wcześniej, dostosowujemy warunki i możliwości do potrzeb. Dzięki temu już ósma wspólna impreza realizowana przez połączone międzynarodowe ekipy ma zarówno dobrą oprawę multimedialną, niezawodną sieć na konferencji i sprawnie zrobioną telewizyjną relację strumieniową. Najważniejsze w naszej współpracy to zawsze znaleźć złoty środek, co przez te lata świetnie się udaje. Dobry przykład na technologiczny i koncepcyjny pomost wewnątrz europejskiego środowiska naukowo-badawczego, między Polską a Danią.

Ekipa realizacyjna konferencji TNC22 w Trieste, czerwiec 2022 wraz z osobami z GEANT, NORDUnet oraz PCSS: Eryk Skotarczak, Bartłomiej Idzikowski, Damian Niemir, Jacek Walczak, Leszek Nowak, Wojciech Raszewski, Maciej Rutkowski, Piotr Skałecki, Maciej Stróżyk, Maciej Jaśkiewicz, Wojciech Bohdanowicz, Agnieszka Wylegała, Jan Skorupa, Paweł Sołoducha, Piotr Pawałowski, Krzysztof Barycza

 

Damian Niemir