Kategorie
#Technologie: Aktualności

Polskie maszyny w światowym TOP-ie

PIONIER News, 11.2024, #037

Po raz kolejny na liście TOP500, którą ogłoszono podczas zakończonej niedawno Konferencji SC (International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis w Atlancie) znalazło się osiem maszyn z Polski, zajmując łącznie trzynastą pozycję wśród wszystkich sklasyfikowanych państw. Sprawdźmy szczegóły.

Na początek trochę historii. Projekt TOP500 został zapoczątkowany w 1993 roku w celu zapewnienia wiarygodnej podstawy do śledzenia trendów w systemach komputerowych o wysokiej wydajności. Ranking miejsc, w których pracuje 500 najpotężniejszych systemów komputerowych na świecie, publikowany jest na dwóch konferencjach naukowych: w czerwcu na ISC High Performance oraz w listopadzie na The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage and Analysis, czyli Supercomputingu. Lista zawiera wiele szczegółowych informacji, w tym specyfikację systemu i główne obszary jego zastosowań.

Bezkonkurencyjne w tym obszarze od lat były dwa światowe mocarstwa – Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa. Ostatnio trend ten zaczął się wyraźnie zmieniać i to USA rozpoczęło samotne królowanie we wszystkich rankingach. Świadczy o tym fakt, że na najnowszej liście umieszczono aż 172 amerykańskie systemy, w tym trzy na pierwszych trzech miejscach. Najpotężniejszą maszyną obliczeniową świata jest El Capitan, którego wydajność wynosi 2,055.72 petaflopów. Na drugim miejscu znajduje się Frontier o wydajności 1,980.01 Pflop/s, na trzecim zaś Aurora (1,980.01 Pflop/s).

A jak na tym tle wypadają polskie maszyny? W listopadowym rankingu znalazło się 8 superkomputerów z Polski, które łącznie zajmują trzynastą pozycję wśród wszystkich sklasyfikowanych państw, zarówno pod względem liczby maszyn, jak i mocy obliczeniowej:

  • pozycja 69.Helios GPU (30,44 PFLOPS), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH,
  • pozycja 93.Proxima (23,32 PFLOPS), Poznańskie Centrum Superkomputerowo‑Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk,
  • pozycja 99. – Lem (20,37 PFLOPS), Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (Politechnika Wrocławska),
  • pozycja 185.Kraken-Fregata (10,02 PFLOPS), Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (Politechnika Gdańska),
  • pozycja 211.Athena (7,71 PFLOPS), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH,
  • pozycja 291. – Altair (5,88 PFLOPS), Poznańskie Centrum Superkomputerowo‑Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk,
  • pozycja 347.Helios CPU (3,35 PFLOPS), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH,
  • pozycja 489.Ares (3,51 PFLOPS), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH.

Wysokie pozycje polskich komputerów odnotowano także na innych prestiżowych listach; na Green500 – ranking najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie – wysoką 7. pozycję zajął Helios GPU z Akademickiego Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, natomiast na liście IO500 – najszybszych systemów przechowywania danych na świecie – pozycję 10. zajął system przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima.

Najszybszym superkomputerem europejskim, sklasyfikowanym na piątym miejscu, został superkomputer HPC6 zainstalowany we Włoszech. Trzy lokaty niżej znalazł się superkomputer LUMI z Finlandii, do którego polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem infrastruktury PLGrid.

Pełne listy rankingowe dostępne są poniżej:

Agnieszka Wylegała