Środowisko sieci PIONIER – polskiego NRENu reprezentowali na spotkaniu w Amsterdamie: dr inż. Cezary Mazurek, członek Rady Dyrektorów Asocjacji GÉANT oraz komisji nadzoru i kontroli jakości, a także dr inż. Ivana Golub, współliderująca pakietem roboczym WP6 Network Development w projekcie GN5-2.
Dzięki 30-miesięcznemu okresowi trwania i finansowaniu w wysokości 80 milionów euro, GN5-2 zagwarantuje szybszą, bardziej odporną i bezpieczną infrastrukturę komunikacyjną wraz z rozszerzonymi usługami. Począwszy od łatwego, bezpiecznego i opłacalnego korzystania z usług w chmurze (za pośrednictwem nowych ram OCRE 2024), a skończywszy na dostarczaniu innowacyjnej i rozproszonej infrastruktury i usług zaufania, i tożsamości oraz wspieraniu Otwartej Nauki. GN5-2 wzmocni również bezpieczeństwo sieci i jej działanie w ujęciu federacyjnym, a także będzie promować współpracę na potrzeby innowacji i poprawy stabilnej łączności Europy z innymi regionami świata.
Pakiety robocze w projekcie opierają się na ustalonej i sprawdzonej strukturze pochodzącej z GN5-1. Działania związane z rozwojem usług (WP4 do WP8) są pogrupowane w obszary tematyczne: Above-the-Net, Trust and Identity, Network i Security, które są uzupełniane przez pakiety robocze dotyczące wsparcia i eksploatacji (WP1, WP2, WP3 i WP9).
– Prace rozwojowe w pakietach WP4 do WP8 koncentrują się na stopniowym ulepszaniu istniejących usług – wyjaśnia dr inż. Cezary Mazurek i dodaje, że pakiety te obejmują nie tylko inkubację, prototypowanie i pilotowanie nowych usług w swoich obszarach, ale także utrzymanie usług na poziomie operacyjnym. – Te pakiety robocze są powiązane z pakietem WP9 w zakresie wsparcia operacyjnego oraz z pakietem WP8 w zakresie bezpieczeństwa, zapewniającym bezpieczeństwo sieci szkieletowej GÉANT oraz bezpieczeństwo już na etapie opracowywania nowych usług. Trust and Identity (WP5) zapewnia z kolei maksymalny potencjał rozwiązań zarządzania tożsamością i udostępnia je społeczności naukowej.
Struktura pakietów roboczych projektu GN5-2
Poza przedstawieniem celów i harmonogramu projektu oraz zespołów realizujących poszczególne pakiety zadań, styczniowe spotkanie miało jeszcze jeden ważny cel. Cały zespół zarządzania projektem po raz pierwszy mógł spotkać się z nową dyrektor zarządzającą asocjacji GÉANT, Lise Fuhr.
Lise Fuhr i Erik Huizer podczas posiedzenia General Assembly, 21.11.2024 r.
Lise Fuhr, pełniąca formalnie nowe obowiązki od listopada 2024 roku, zastąpiła na tym stanowisku Erika Huizera, który sprawował tę funkcję od 2017 roku.
Lise pochodzi z Danii i wcześniej przez dziewięć lat była dyrektorem generalnym ETNO, stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli reprezentującego wiodących europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Jest przewodniczącą duńskiej organizacji ds. cyberbezpieczeństwa „Security Tech Space”, a w sierpniu 2022 roku została nominowana na członka panelu liderów Forum Zarządzania Internetem ONZ na trzyletnią kadencję. W latach 2017-2024 Lise była członkiem zarządu Europejskiej Organizacji Cyberbezpieczeństwa (ECSO). W latach 2016-2022 pełniła funkcję przewodniczącej rady Public Interest Registry (rejestr nazw domen .org) oraz Public Technical Identifiers (PTI), dawniej IANA i podmiotu stowarzyszonego ICANN. W latach 2009-2016 Lise była dyrektorem operacyjnym DK Hostmaster i DIFO, firmy zarządzającej nazwami domen .dk.
Nowa szefowa GÉANT ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży internetowej, technologicznej i telekomunikacyjnej i jest dożywotnim członkiem ATV – Duńskiej Akademii Nauk Technicznych – niezależnego think tanku.
Jeszcze przed spotkaniem projektu, Lise Fuhr odbyła rozmowę z dr. inż. Cezarym Mazurkiem w siedzibie GÉANT, w ramach serii indywidualnych spotkań nowej szefowej GÉANT Executive Board z członkami GÉANT Board of Directors. Choć spotkanie miało być w głównej mierze poświęcone wizji i priorytetom Boardu, to niemal w całości dotyczyło historii i modelu funkcjonowania sieci PIONIER, sieci miejskich, centrów superkomputerowych i polskiego modelu rozwoju i udostępniania infrastruktury informatycznej nauki.
– Lise była zainteresowana modelem współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – operatora sieci PIONIER z Radą Konsorcjum PIONIER, sposobem zapewnienia trwałych i stabilnych relacji z decydentami w rządzie, a także czynnikami decydującymi o polskiej pozycji w europejskich partnerstwach i inicjatywach, jak: Euro-QCI, EuroHPC JU, EuroQCS, DestinE, DARIAH, EOSC. Dopytywała również z zaciekawieniem o plany PIONIERa w odniesieniu do kolejnych inicjatyw jak AI-Factories czy nowe infrastruktury ESFRI. Z zadowoleniem przyjęła zaproszenie na spotkanie w Poznaniu przy okazji posiedzenia General Assembly Asocjacji GÉANT na początku marca tego roku – relacjonuje dr inż. Cezary Mazurek.
Magdalena Baranowska-Szczepańska